Çin EmDrive motorunu ürettiğini açıkladı

Çin Devlet Televizyonu CCTV, Çinli bilim insanlarının yakıt kullanmadan itiş gücü sağlayabilen EmDrive motorlarını ürettiklerini açıkladı.

CCTV’ye göre, Çinli bilim insanları NASA tarafından yapılması imkânsız görülen EmDrive motorlarının çalışan bir versiyonunu üretti.

Haberde, motorun yapıldığına dair bir video paylaşılırken, motorun teknik bilgileri konusunda ayrıntı verilmedi.

NEWTON’UN 3. YASASI’NI İHLAL EDİYOR

Yakıt kullanmayan motor bunun yerine kapalı bir kap içinde güneş enerjisiyle çalışan mikrodalgalar yayıyor.

İlk defa mühendis Roger Scheur tarafından ortaya konan ve İngiliz bilim insanı Isaac Newton’un bir cisme kuvvet uyguladığımızda cismin ters yönde, eşit büyüklükte bir kuvvetle cevap vereceğini söyleyen 3. yasasını ihlal eden EmDrive motorlarının yapılamayacağı düşünülüyordu.

ÜRETİMİ İMKANSIZ DENİYORDU

Araştırmacı Dr Chen Yue, NASA’nın test sonuçlarının böyle bir motorun geliştirilebileceğini gösterdiğini söyledi. Yue’nun söylediğine göre yıllar süren testler ve araştırmalar sonucunda EmDrive motorun itiş gücü sağlayabileceği sonucuna varmışlar.

Aslında bunun basit bir açıklaması var; kendi kendinizi itemezsiniz. Mevcut roketler, oksijen ile yakıtını yakıyor ve oluşan gazlar dairesel olarak yayılma eğilimi gösteriyor. Koni şeklindeki egzoz borusu tüm gazları tek bir çıkışa yönlendiriyor ve gazlar çıkmaya çalışırken sıkışarak roketi ileri itiyor.

EmDrive motorunu ise bir yelkenli tekneye koyduğumuz vantilatör olarak düşünebiliriz. Tekneye ne kadar büyük bir vantilatör koyarsak koyalım, yelkenler dolduğu rüzgar ile tekneyi hareket ettirmeyecektir. Çünkü Newton’un 3. yasası gereği ileriye doğru bir kuvvet uygulayan vantilatör, aynı miktarda kuvveti kendini geriye itmek için de uygulayacaktır. Böylece elde ettiğimiz toplam kuvvet ‘sıfır’ olur.

6 AY SÜRECEK MARS YOLCULUĞU 10 HAFTAYA İNEBİLİR

EmDrive motoru bilim dünyasını daima heyecanlandırmıştır. Çünkü hiç enerji harcamadan devridaim ile sürekli hızlanan bir roket, yaklaşık 6 ay süren Mars yolculuğunu yalnızca 10 haftaya indirebilir. Hızlanma sürekli devam ettiği için daha uzak mesafelerde zamandan daha büyük kazançlar sağlanacaktır.

Aralıkta Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nden araştırmacılar (KAST) hükümetin bu konudaki teknoloji araştırmasını 2010’dan beri fonladığını ve EmDrive motorunu alçak yörüngede denediğini öne sürmüştü.

Kasımda da İngiltere merkezli ibtimes’a konuşan kimlikleri açıklanmayan kaynaklar EmDrive denemelerinin Çin’in ‘Tiangong 2’ adlı uzay laboratuvarında yapıldığını iddia etmişti. (webtekno.com)

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.