Burnumuzda neden iki delik var?


Burnumuzda neden iki delik var?

Solunum sisteminin önemli organlarından biri olan burnumuzun, solunum açısından havanın filtre edilmesi, ısıtılması ve nemlendirilmesi gibi üç önemli görevi vardır.

Fakat burnumuzun işlevleri bunlarla sınırlı değildir. Örneğin, burnumuzda neden iki delik olduğunu hiç düşündünüz mü hiç? Bilindiği gibi, besinlerin vücuda alınması için tek giriş yeri varken, akciğerlere giden hava sağ ve sol burun deliklerinden alınır. Gerçi bunun akciğerler üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Burnun iki deliğinin olmasının esas tesiri beyin üzerinde görülür. İnsan beyni sağ ve sol olmak üzere iki yarım küreden oluşur. Diğer taraftan, istem dışı çalışan iç organ faaliyetlerini düzenlemekle görevli olan otonom sinir sisteminin iki ana dalı vardır:

1-) Sempatik sinir sistemi

2-) Parasempatik sinir sistemi

Sol beyin yarım küresi sempatik sinir sistemi faaliyetlerini (özellikle heyecan içeren olayları) düzenlemekle görevliyken, sağ beyin yarım küresi parasempatik sinir sisteminin fonksiyonlarını (rahatlama ve gevşeme) görevini yerine getirir. Bunun burun delikleriyle ne ilgisi var derseniz, çok ilgisi vardır.
Yapılan araştırmalarda, kemik yapısı gibi çeşitli sebeplerden dolayı insanların burun deliklerinden birini daha fazla kullandıkları anlaşıldı. Bu durumun beynin yarı kürelerine ilişkin önemli sonuçları var. Zira,burun mukozası altındaki sinir uçları beyinle irtibatlı ve beynin normal çalışmasına ve fonksiyonlarına tesir ediyor.

Eğer sağ burundan daha fazla nefese alınıyorsa, sol beyindeki elektriki aktivite artıyor, tersine sol burundan nefes alınıyorsa, sağ beyindeki elektriki aktivite artıyor.

Bunun anlamı şu: Sol burnuyla nefes alanlar, sempatik sistemin faaliyetlerin azaltabildikleri için kalp hızı azalıyor ve örneğin tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskleri düşüyor.

Bilim adamları bu tip kişilerin kalp krizleri ve ani ölümlere de daha az maruz kalacaklarını söylüyorlar..Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??