Bizans İmparatorlugu neden çöktü?


FATİH SULTAN MEHMET HAN istanbulu Fet edecekti, ama bu savas nasıl başladı hic merak ettinizmi?

ibn-i kemal’in “tevarih-i âl-i osman” isimli eserinin yedinci cildi ile tursun beğ’in “tarih-i ebu’l-feth” adlı kitabında bu şekilde anlatılan hadise, bizanslı yazar dukas’ın da eserine konu olmuş ve anlatılmıştır.

Fatih 1452 yılında eski adı bogazkesen yeni adı rumeli hisarını tamamladıgında askerlere istiharat vermisti,

1452 yılı agustos ayında bir grup asker bugun beşiktas ve kagıthane arasında Kanlıkavak olarak bilinen mevkide rastladıkları bizans çobanlarından koyun almak isterler ve bizanslılar koyun satmayıp karsılıklı baslayan laf atma sonucu her iki tarafdanda yaralılarla beraber telef olan koyunlar vardı,

Olay yerine gelen osmanlı askerleri kavgayı bitirselerde haber istanbul’a kadar ulaşmıstı,

konstantinopolis’den yola çıkan süvari ve piyade birlikleriyle olay yerine gelen bizans kuvvetleri, türkler’e saldırdı. türklerden bir kısmı şehit olurken, bir kısmı ise esir alındı.

Bizans imparatoru konstantin şehrin kapılarını kapattırdı.

istanbul’da durumdan habersiz gezmekte olan Osmanlılar’ı da hapse attırdı.

bir müddet sonra esirleri serbest bıraktıysa da iş işten geçmişti.

bu çatışma, bizans’ın sonunu hazırlayan hadise oldu. osmanlı tarihçileri bu olayla ilgili olarak bizans’ın çobanlara yardım etmek isterken osmanlı padişahına ihanet ettiklerini yazarlar.”

olaydan pişmanlık duyan bizans imparatoru geri adım atıp mehmet’in huzuruna bir elçi göndererek özür dilediyse de, mehmet elçiye yüz vermedi ve bu hadisenin iki devlet arasındaki dostluğu tamamen bozduğunu öne sürerek bizans’a resmi olarak harp açtığını ilan etti. işin kısası, çobanların esirgedikleri birkaç koyun, bizans’ın sonunu hazırlayan başlıca sebeplerden biri olmuştu.

Fatih Sultan Mehmet Han istanbul’u zaten fet edecekti, ama devletler durduk yerde savas cıkaramıyorlardı.Etiketler:

Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??