Billboard nedir? Bilboard nerelerde kullanılır?


Billboard nedir, Bilboard neden kullanılır?

altdaki resim aslında billboard‘ın ne oldugunu acıklıyor,

Ajans’ların sehrin degisik yerlerine dikdigi büyük tabela reklamcılıgına Bilboard reklamcılıgıda denir,

Kurumsal sirketlerin reklam verme yollarından birtaneside yaya gezen insanlar veya araba ile sehirler arası yollara dikilen büyük tabelalalara Bilboard denir.

Kısaca Billboard Büyük tabela reklamcılıgıdır.


Billboard Nedir?

Karayolları, kesişme noktaları ve yoğun şehir sokakları boyunca yerleştirildiğinde, billboardlar sürücülerin dikkatini çekmek için esprili sloganlar ve göz alıcı görüntüler kullanırlar. Bir reklam panosunun yalnızca birkaç saniye etkisi olması nedeniyle, bu tür medya için reklam tasarımı yapmak zor bir iştir. Bir şirketin bir ilan panosu oluşturması genellikle aylar sürebilir.

Billboardlar dünya çapında kullanılmaktadır, ancak bu reklam biçimi ilk olarak 1920’lerde ABD’de popüler olmuştur. 1925’ten 1963’e kadar, Burma-Shave en tanınmış billboard reklamcılarından biriydi. Bu şirket, dört ya da beş farklı reklam panosuna yayılmış akılda kalıcı jinglelar yayınlayarak büyük ilgi topladı. Nihai reklam panosunda bir vuruş çizgisi sözü, sürücüler için bir eğlence kaynağıydı ve şirket, müşterilerini kendi Burma-Shave jingle’larını göndermeye teşvik eden yarışmalar düzenliyordu.

Bugün Amerika Açıkhava Reklamcılığı Derneği, McDonald’s, Anheuser-Busch ve Miller’ın ABD’deki en iyi reklamverenler olduğunu bildiriyor. Billboardlar bir zamanlar tütün ürünlerini tanıtmak için yaygın olarak kullanılırken, bu uygulama 1997’de yasa dışı ilan edildi. Ancak, billboard reklamları hala politik adaylar, devlet kurumları ve kar amacı gütmeyen topluluklar tarafından kullanılıyor. Billboard reklamcılığı nispeten basit bir kavram olsa da, yıllar geçtikçe süreçte bir takım teknolojik gelişmeler oldu. Örneğin, bazı tasarımcılar, görüntünün bir kısmını billboard kenarından sarkan bir özellik yaratacak reklamlar oluşturur. Bazı yeni reklam panoları, üç ayrı bölümden oluşan bir reklam panosu oluşturmak için üç eylemli hareket olarak adlandırılan bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bir dizi reklamı döndürmek için bilgisayarlı dijital reklam panoları da var. Bazı şirketler etkileşimli ve holografik reklam panolarının kullanımını deniyorlar.

Reklam panoları reklam panoları arasında son derece popüler olsa da, bu reklamcılık yöntemi eleştirinin adil payını çekmiştir. Örneğin, birçok çevre grubu reklam panolarından hoşlanmaz, çünkü reklamın doğal manzaraya girerken tüketici odaklı bir kültürü teşvik ettiğine inanırlar. Bazı kuruluşlar, fazla olmayan reklam panolarının daha büyük metropol alanlarda turizm çabalarına zarar verebileceğinden şikayetçi oldular. Ayrıca, reklam panolarının tehlikeli trafik kazalarına yol açabilecek şoförlerin dikkatini dağıttığını öne süren çalışmalar da vardır. Bu şikayetler karşısında, Hawaii, Alaska, Vermont ve Maine, billboard reklam kullanımını sınırlayan yasalar çıkardılar.Kategorisi : Ne demek&nedirBillboard nedir? Bilboard nerelerde kullanılır? Yazısına Yapılan Yorumlar

 1. a+++ dedi ki:

  Billboard Reklam panosu, genellikle kalabalık yolların kenarında bulunan bir dış mekan reklamı yapısı. Reklam panoları (Billboard ) yoldan geçen sürücüler ve yayalara büyük reklamlar sunar. Genellikle büyük yazılmış bir slogan ya da görsel barındırır.

 2. fırat dedi ki:

  Dilimize yabancı bir dilden geçen billboard kelimesinin kökeni ve Türkçe karşılığı nedir?

  Billboard kelimesinin Türkçe karşılığı
  duyurumluk

 3. bi-karıs dedi ki:

  Billboard; demir ve alüminyumdan imal edilen, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yollar ya da kavşaklara konumlandırılan ve yaygın olarak kullanılan açık hava reklam araçlarıdır. Bu tip araçlar açık hava tanıtım sektörünün 1990’lı yılların başında kullanmaya başladığı ilk reklam mecralarından biridir.

 4. nizami dedi ki:

  billboard ne işe yarar bilmiyorum ama evlilik teklifi ederken benim çok işime yaradı, allah herkeze mutlu bir yuva nasip etsin. billboard ı bulan icat eden herkeze teşekkürler.

 5. Efe Mustafa Şakarcan dedi ki:

  Etkileyici içerik. Ben açıkça web sitenizi yer işareti koydum. Teşekkür ederim!

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??