Beynimizi Sağlıklı ve dinç tutmak


Bilim adamları tarafından beynimiz “sanal olarak sınırsız” olarak kabul ediliyor. Aslında bu beynin tam olarak nasıl çalıştığını anlayamamanın ve her gün yeni bir özelliğini keşfediyor olmanın doğal sonucu. Fakat bilinen bir şey varki oda beynimizi formda tutma zorunluluğumuz. Aşağıdaki önerilerimiz işinize yarayacaktır

1. Beyninize inanın. 
Hafızanızı kaybetmekten korkar mısınız? Bunu sakın paranoya haline getirmeyin. Yaşlandıkça beyin hücrelerimizin azaldığı doğru ama beynimizi formda tuttuğumuz sürece onunda bizi yarı yola bırakmayacağından emin olabilirsiniz.

2. Zihinsel işler için etrafınızı düzenleyin. 
Karışık oda ve masalar kafanında karışmasına yol açarlar. Eğer kendinizi sıkıntılı, stresli, mutsuz hissettiğiniz zamanlar oluyorsa dağınız masa yada odanızın bu duygunuzu güçlendireceğini unutmayın.

3. Doğru şeyleri ilk yapmayı öğrenin. 
Herşeyin önce temelini öğrenmeye çalışın. Eğer acele eder bir şeyleri çabuk öğrenmek adına ilk basamakları atlarsanız sonrasında sıkıntı çekersiniz.

4. Sıkıldığınız bir şeyi eğlenceli hale getirin. 
Diyelimki yapmak zorunda olduğunuz ve hiç hoşlanmadığınız bir şey var. Şimdi bu işi kendiniz için keyifli hale getirebilecek alternatifler düşünün. Örneğin fatura ödemeye bankaya gidiyorsanız yola müzik dinlemeyi, parka uğramayı vb. yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak sizi sıkan vemutsuz eden şeyleri tersine çevirebilirsiniz.

5. Bağlantılı düşünün ve öğrenmeye çalışın. 
Aslında herşey biribirine bağlıdır. Eğer öğrendiğiniz şeyleri birbirleri ile bağlayabilirseniz daha sonra daha rahat hatırlayabilirsiniz. Örneğin aldığınız bir gönleği arkadaşınıza ödünç verdiniz, o kişi bankada çalışıyor, sizin bankada yatırım hesabınız var, yatırım yapan yabancı şirketlere ilişkin bir rapor okudunuz, şirketiniz satılıyor, gömleği ödünç verdiğiniz arkadaşınızın şirketine iş başvurusu yapıyorsunuz.

6. Kendinizi kısıtlayın. 
Yanlış anlaşılmasın burada kastetiğim yapacağınız şeylerde kendinize bir zaman verin ve oa uymaya çalışın. Bir şeyler idaha çabuk ve daha iyi yapmaya zorlayın kendiniz.

7. Verimli öğrenme yolunuzu bulun. 
Meditasyon, derin nefes almak, pozitif ve negatif düşünceler, ara vermek, odağımızı değiştirmek, dik oturmak, internette gezmek ve yaratıcı bir hobimizin olmasının beynimizi formda tutmaya katkısını anlatarak devam ediyorum yazıma

8. Hafızanızı meditasyonla dinç tutun. 
Herkes meditasyon deyince kafasında olur olmaz şeyler canlandırır. Halbuki sadece 15-20 dakika sessiz ve rahat bir ortamda mümkün olduğunca kafanızın içini boşaltarak durabilme becerisidir.

9. Daha iyi düşünebilmek için derin nefesler almak. 
Göğüs değilde diyafram nefesi almak önemli. Yani nefesinizi burnunuzdan iyice çekip karnınızı şişirecek ve aldığınız hızın yarısı hızda ağzınızdan vereceksiniz. Bu daha fazla hava daha fazla oksijen anlamına gelir. Birden fazla derin nefes hem sizi rahatlatacak hemde vücudunuzun ihtiyacı okan oksijeni yeterince almanızı sağlayacaktır.

10. Arkadaki gürültüleri yok edin. 
Bir yazı yazarken haberleri dinlemeye çalışmak sizce her ikisininde tam olarak yapılamayacağı anlamına gelmez mi? Her ne kadar içinde bulunduğumuz çağ ve koşullar aynı anda birden fazla işi yapmamızı gerektirsede kendimizi ne kadar bölersek o kadar kaybederiz. Her iş diğerine gürültü olur. Beyninizin aldığı her yeni bilgi cerebral cortex denilen bölgede tutulur. Birden fazla bilgiyi aynı anda içeri almaya çalıştığınızda bu beyninizin az detay tutan striatum adlı bölümünde bilgilerin tutulmasına yol açacaktır.

Eğer dikkatinizi sonradan hatırlamanız gereken şeye verir diğerlerini üstün körü dinlerseniz bir nebze işe yarayabilir.

11. Beyninizdeki negatif düşüncelerden kurtulun 
Düşünceleriniz sürekli olarak beyninizin işleyişini etkiler. Yapılan araştırmalar mutlu ve pozitif düşüncelerin yapıcı faydası kadar negatif düşüncelerinde yıkıcı ve yıpratıcı etkilerini göstermektedir.

12. Ara verin. 
Bazen hem işler hemde düşünceler sırtınıza binerler. Yada uzun süre ile birşeylere odaklanmışsanız kendinizi birden bire yorgun hissetmeye başlarsınız.İşte bu tip durumlarda ara vermeniz, dikkatinizi başka yerlere çevirmeniz çok işe yarayacaktır.

13. Odaklandığınız şeyi değiştirin. 
Aslında işinizi bırakmanızı size öneremem ama yaptığınız işin eminim teknik olduğu kadar yönetse laçıdan gereksinimleri vardır. Bir proje planı ile uğraşabileceğiz gibi ekip motivasyonu için yapılacak bir gezi ilede ilgilenebilirsiniz.

14. Dik oturun. 
Duruşunuz düşünce prosesinize birebir etki etmektedir. Eğer bunun ispatını isterseniz aynı matematik sorusunu yere eğilip ağzınız açık olarak çözmeye çalılşın birde dik oturarak. Farkı göreceksiniz. İyi bir duruşta daha iyi düşünürsünüz.

15. Internette gezin. 
Wikipedia gibi bir siteye gidin ilginizi çeken bir konu ile ilgili yazıları okuyun. Okuduğunuz yazının altında sizi sitenin yönlendirdiği diğer sitelere gidin. 20 dakika önce senaryo nasıl yazılır diye okumaya başladığınız bir noktadan Everest dağının adının nereden geldiğini okuduğunuz bir yazıya geldiğinizi göreceksiniz.

16. Yaratıcı bir hobi edinin. 
Spesifik ve orijinal düşünce becerisi, yaratıcılık gerektiren bir hobi edinin. Fotoğraf çekmek, resim yapmak yaratıcılığınızı, satranç, go gibi oyunlarstratejik düşünme gücünüzü geliştireceklerdir.

17. Elle yazın. 
Elle yazmak hafızanızda kalmasını istediğiniz bilgiler açısından daha iyidir. Aslında kalem tutmanın el içindeki akupuntur noktalarına yaptığı baskı ile yaratıcılığı tetiklediğide iler isürülmekte. Günlük tutmak, şiir yazmak, blog yazmak gibi şeyler sizin beninizi formda tutabilmeniz açısından çok faydalıdır.

18. Ölü zamanları kullanın. 
Araba sürerken yada doktorun beklem salonunda kaybettiğiniz vakti, bir şeyler yaparak doldurabilirsiniz. Kitap okumak, bulmaca çözmek bunlar arasında sayılabilir. Internetten bulabileceğiniz sesli kitapları mp3 player’ınıza yükleyip dinleyebilirisiniz. Günde 1 saatten Bir yılı 200 işgünü kabul edersek günde 1 saat araba kullanıyorsanız 200 saat ederki buda yaklaşık 9 gün eder.

19. Yüksek teknoloji ve beyin gücü. 
Nintendo ve Playstation’daki bazı oyunlar tamamen beyin geliştirmeye yönelik. Tetris yerine strateji oyunu yada hafıza oyunları oynanabilir. Yeni oyunların bazıları tamamen sizin odaklanmanızı sağlamaya ve hafızanızı geliştirmeye yönelik olarak hazırlanmış.

20. Bacağını salla beynine kan gitsin 
Kan dolaşımı düşerse konsantrasyon azalır. Bu tip durumlarda bacakları sallamak beyne kan pompalanmasını sağlar.

21. Yapılacaklar listesini oluşturun 
Hergün yapacaklarınızın listesini hazırlayın ve aklınızda tutmaya çalışın. Bu konuda geometrik bir şekil çizerek yapılacakları o şekil üzerine yazabilir ve şekli aklınızda tutarak yapılacakları hatırlayabilirsiniz.

22. Dil öğrenin. 
Yaşınız ne olursa olsun yeni bir dil yeni bir insan demektir. İnsanlar bildikleri kelime kadar hayal kurabilir ve düşünebilirler. Her yeni dil, yeni kelimeler ve yeni dünyalar anlamına gelir.

23. Paylaşın. 
Bilgilerinizi insanlarla paylaşın. Paylaştıkça daha kalıcı hale geleceklerdir. Hiç kimse yoksa kendi kendinizin öğretmeni olun. Kendinize bildiğinizi düşündüğünüz konularda sorular sorun, sınav yapın.

24. Uyumak önemlidir. 
Uyku fiziksel ihtiyaçlarınızın karşılanmasındaki önemine paralel olarak entellektüel gelişiminizede katkıda bulunur. Düzenli uykunun faydası kadar, düzensiz uykunun zararınınıda unutmamak gerekir.

25. Anında kayıt. 
Aklınıza gelen bir şeyleri anında kaydetmeniz çok önemlidir. Not defteri, kayıt cihazı, dizüstü bilgisayar gibi çeşitli şekillerde bunu yapmanızı sağlayacak en az bir şey elinizin altında olmalıdır.

26. Kendinizle konuşun. 
Kendinizle konuşarak hatırlamanız gereken şeyler iortaya çıkrabilirsiniz. Del igibi yüksek sesle konuşmaktan değil aksine sizin bir şeyler ihatırlamanıza yardımcı olacak şekilde içinizde yapacağınız bir konuşmadan bahsediyorum.

27. Kolestrolünüzü kontrol ettirin 
Kolestrolün ne alakası var diyebilirsiniz ama öğrenme ve hatırlama mekanizmalarımızın bağlı olduğu sinir sistemimize etkisi oldukça yüksek. Örneğin LDL seviyeniz kötü ise hatırlama problemi yaşayabilirsiniz.

28. Demirinizi kontrol ettirin. 
Demir, nöronların hafıza fonksiyonu açısından etkinliği ve beynimizin hassasiyeti açısından önemli. Demir oksijenin beyne taşınmasına yardımcı.

29. Bulmaca çözün. 
Bulmaca çözmek ve hatta sonrasında bie bardak şarapla rahatlamak hafızanızı bilemek adına oldukça işe yarayacaktır. Kırmızı şaraptaki resveratrol maddesi Alzheimer hastalığına karşı koruyucu. Alkol ise belirliş seviyelerde kolestrol seviyesini ayarlaması açısından önemli. Ama bir bardaktan fazla tahribata yol açacaktır.

30. Kahve ve Çay. 
Kahvedeki kafein beyin aktivitelerin artırmakta ama kararında içildiğinde. Normal ve yeşil çay ise hafıza fonksiyonlarını geliştirici .

31. Elma iyidir. 
Hem antioksidan etkisi hemde nöronlara olan olumlu etkisi sebebi ile günlük beslenmenize bir yada iki elma katabilirsiniz. Elmadaki antioksidanlar beyin hücrelerinizi öldüren diğer etkenlere karşıda koruyucudur.

32. Fazla ilaç almayın.
Çoğu ilacın yan etkisi bulunmaktadır.Kategorisi : Pratik BilgilerYazı Hakkında Fikriniz varmı ??