Bel Ve Diz Ağrısı

Bel Ve Diz Ağrısı, Bel veya bacaklarda diz ağrısı bulunan hastaların yanıldıkları konulardan birisi bu şikayetlerini bel fıtığı olarak adlandırmalarıdır. Bel fıtığı bu tarz ağrıları yapan nedenlerden bir tanesidir örneğin travma bel yada bacak ağrılarına yol açan önemli sebeplerden bir tanesidir.

Travmanın şiddetine göre zedelenme yüzeysel dokulara hasar verebileceği gibi derine omur kemikleri ve sinir elemanlarına kadar ilerlediği görülmüştür burkulma ve incinme tarzında hafif travmalar aşırı yapılan egzersize bağlı arılar olup şikayetler ilaç tedavisi dinlenme ile genelde bir hafta içinde geçebilir.

Omur kemiklerinde kırık veya kaymaya yol açan ciddi travmalar da ise tedavi doğal olarak uzayabilir doğuştan gelen bir takım bozukluklar ve omurgada bulunan şekil bozuklukları benzer şikayetlere yol açabilir bir kısmı ciltte belirti verirken bir kısmı dışarıdan bakınca anormallik gözlenmez.

Omurgadaki dejeneratif değişiklikler genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar bazı kişilerde ise meslek ve genetik yapı önemli rol oynar yaşlanmaya bağlı olarak disk ve bağlarda ortaya çıkan aşınma,yırtılma,deformasyon ağrı yapabilir. Şişman olması hasta için dezavantajdır eklemlerde kalınlaşma kireçlenme ve diskteki dejenerasyonu ilerleterek sinir elemanlarının geçtiği kanal ve delikleri daraltır bu durum ciddi şikayetlere yol açabilir.

Bel kayması olarak adlandırılan spondilolistezis benzer şikayetlere neden olabilir sinir dokusunun kendisini ilgilendiren dejeneratif hastalıklar göz ardı

edilmemelidir çeşitli romatizmal rahatsızlıklar önemli bir grubu oluşturmaktadır. Gerekli tetkiklerin yaptırılması için hastanın hikayesinin teferruatlı olarak alınması gereklidir.

Cevapla

---Lutfen Kibar bir sekilde yorum yapın---

Hakkında ForumTartisma

forumtartisma ailesi
Scroll To Top