Bebeklerde ve Coçuklarda Aşı ve AşıTakvimi

Bebeklik döneminde uygulanan aşılar nelerdir?

Hepatit B aşısı: Doğum sırasında Anneden bebeğe de geçebilir. Bu yüzden hamilelikte eğer bağışıklığınız yoksa mutlaka yaptırmalısınız. Hastalık kan ve cinsel yolla veya hastanelerde steril edilmemiş malzemelerle de bulaşabilir. Bulaştığında karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanserine sebep olabilir. Bebeklere ilki doğumda olmak üzere 1. ay ve 6. ayda 3 doz uygulanıyor.

Hepatit A aşısı: Enfeksiyon, temiz olmayan ortamlardan, dışkılardan bulaşabilir. Karaciğer iltihabına yol açabilir. çocuk yaşlarda geçirildiğinde hafif atlatılıyor fakat erişkinlikte çok ağır geçirilebiliyor. 1 yaşından sonra ve 6-12 ay arayla 2 doz şeklinde yapılıyor.

Verem (BCG) aşısı: Solunum yoluyla bulaşır. ağır ve kalıcı solunum problemleri, zeka geriliği ve sakatlığa neden olur. Bebeğinizin 2 ayı bittikten sonra yapılır ve 5 yıl arayla 20 yaşına kadar tekrarlanır. Aşı yapımından sonra bebeğe 3 gün banyo yaptırılmamalı, ilk yapıldığında hiçbir şey gözükmez fakat 2-8 hafta sonra aşı yerinde kızarıklık oluşur. aşının tutup tutmadığını bu dönemde doktorunuza yada sağlık ocağına sorabilirsiniz.

Üçlü karma aşı( Difteri-Boğmaca-Tetanoz): Difteri; Solunumu engelleyen bir mikroptur ve solunum yoluyla bulaşır. Boğmaca; Nefes almayı engeller ve öksürük nöbetlerine yol açar. Genellikle iki yaş altı çocuklarda görülür. Tetanoz; virüs vücuda bulaştığında kaslarda kasılma nöbetlerine sebep olur. Toprakta, pis alanlardan bulaşır. Meyve ve sebzeleri iyice yıkamadan yememenizi öneririm. 2, 4, 6, 18. aylarda ve 4 yaşında yapılır. 10 yaşında difteri ve tetanoz olarak yapılır ve her 10 yılda bir tekrarlanması önerilir.

Çocuk felci: 9 yıldır görülmemekle birlikte, çocuk felci olanlarda, kalıcı felçlere neden olduğu için zorunlu aşılardandır. 6. veya 12. ayda bir doz şeklinde uygulanır.

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak: Kızamık; ciltte kırmızı döküntülere sebep olur, bazen ölümcüldür. Kızamıkçık; Ciltte pembe döküntülerle kendini gösterir ve hamilelikte geçirilirse bebeğin sakat doğumuna neden olur. Kabakulak; kulak arkası tükürük bezleri iltihabı ile oluşur. Beyin, pankreas, testis iltihabı ve kısırlığa neden olur. 9. ayda kızamık, 15. ay, 5-6 yaş ve 12-13. yaşlarda KKK  aşısı yapılması gerekiyor. Eğer 9. ayında kızamık aşısı yapılmamışsa 12. ay, 5-6 yaş ve 12-13. yaş KKK aşısı yapılması gerekir.

Su çiçeği: Bazen zatürre ve beyin iltihabına yol açtığı için aşı takviminde yer alıyor. 1 yaşından büyük 1 doz şeklinde daha önce su çiçeği geçirmemiş çocuklara uygulanabiliyor.

5 li Karma aşı(Difteri-boğmaca-tetanoz-çocuk felci-HIB): Tek enjektör halinde ve 2-4-6-18. ayda uygulanabiliyor.

HIB: Menenjit, zatürre ve orta kulan iltihabına yol açan bir çeşit bakteridir. 12 aydan büyük bebeklerde tek doz. 5 li karma aşı ile beraber 2-4-6-18. ayda yapılabilir.

Pnömokok aşısı: 2-4-6-12. ayda yapılıyor. Solunum yoluyla bulaşabiliyorlar. Daha çok bakteriyel menenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi hastalıklara neden olur.

Sağlık bakanlığının aşı takviminde zorunlu aşılar bu şekildedir. Bazı aşıları sağlık bakanlığı listesinde olmayıp kendiniz temin edip isteğe göre yaptırabilirsiniz. Bunlardan biri de Rotavirüs aşısıdır. Bilgi almak için yazımı okuyabilirsiniz.

 Hangi ayda hangi aşıyı yaptırmalıyım?

1. ay : Hepatit B aşısı
2. ay : BCG (verem) aşısı (3. veya 4. ayda yapılabilir). Karma DBT     (Difteri-Boğmaca- Tetanoz) + Çocuk Felci + HIB aşısı + Konjuge Pnömokok aşısı± Rotavirüs
4. ay : Karma + Çocuk Felci + Hib aşısı + Rotavirüs ± Konjuge Pnömokok aşısı
6. ay : Karma + Çocuk Felçi + Hib aşısı + Hepatit B aşısı ± Konjuge Pnömokok aşısı
12. ay : Kızamık + Kızamıkcık + Kabakulak aşısı
15. ay : Suçiçeği ± Pnömokok
18. ay : Karma + Çocuk Felci ± Hib aşısı
24 ay : Hepatit A aşısı
30. ay : Hepatit A aşısı

İlkokul 1. sınıf : Karma (DT: Difteri-Tetanoz) + Çocuk Felci + Kızamık –      Kızamıkcık – Kabakulak aşısı ± Suçiçeği
İlkokul 8. sınf : Karma (DT: Difteri-Tetanoz) + Kızamık – Kızamıkcık –     Kabakulak ± Suçiçeği

Hepatit B, Karma aşılar, Menenjit, Verem, Kızamık – Kızamıkcık – Kabakulak aşılarını, Sağlık ocakları, Verem Savaş Dispanserleri ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması  Merkezleri’nde ücretsiz yaptırabilirsiniz.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.