Basketbolda Crossover ne demek?

Basketbolda Crossover ne demek?
Basketbol terimi olarak ise crossover; elinde top bulunan hücum oyuncusunun sağ veya sol yöne hareket halindeyken karşısına gelen savunma oyuncusunu şaşırtıp geçmek için ilk önce topu diz altı mesafeden tek yere vuruş ve sonrasında diğer ele alıp ters yöne hareket etmesidir.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 11

Your email address will not be published.


admin

admin

Panya ne demek?
basketbolda panya ne demek ? basketbol topunun basket atmak için çarptığı alana panya denir panyanın önünde basketbol çemberi bulunur. panyanın ölçüleri fiba standartlarına göre 105×80 cm’dir.

admin

admin

Turnike atışı nedir?
Turnike nedir? Turnike basketbolun en temel atışlarından birisidir. Pivotların çember altında, olduğu yerden cama (panyaya) çarptırarak attığı “garanti basket” olarak adlandırılan atışın hareketli olanıdır. Esas amaç ise pota altına kadar top sürmeden belli mesafeyi geçmek ve çembere daha hızlı gitmektir.

admin

admin

Turnikeye girerken kaç adım atılır?
Turnike hareketini gerçekleştirirken iki adım atabilirsiniz. İlk adım sağ ve ikinci adım soldur. İlk adım potaya (çembere) yakınlaşmak için büyük ikinci adım ise çembere dengeli ve doğru açı ile sıçrayabilmek için küçük, bir diğer deyişle kısa atılmalıdır.

admin

admin

Bir basketbol takımı kaç kişiden oluşur?
Basketbol, beşer kişilik takımlar halinde oynanır. Bir basketbol takımı en fazla 12 kişiden oluşur. Saha içinde 5 kişi bulunur. Dolayısıyla bir basketbol takımında 7 tane yedek oyuncu vardır.

admin

admin

Basketbolda spacing ne demek?
Eğer basketbol maçları seyrediyorsanız son yıllarda sürekli olarak “spacing” lafını duyuyorsunuzdur . Sapacing’in sözlük anlamı tam olarak “aralık” demek. Sahadaki bir oyuncunun, top, pota, tutuğu adam,diğer savunma oyuncuları ve takım arkadaşlarına göre “arada” kalan mesafeleri ayarlayarak bulunduğu yere verilen ad

admin

admin

Basketbolda Baseline ne demek?
BASE LINE : İki potanın altından geçen, sahayı sınırlayan dip çizgiler. BLOCKED SHOT : Savunma oyuncusunun hücum tarafından yapılan bir atışı elden çıktıktan sonra ve çember seviyesinin üzerinden aşağıya inişe geçmeden önce kesmesi, topun çembere gidişini engellemesi. BOUNCE PASS : Yere çarptırılarak verilen pas.

admin

admin

Basketbolda FG ne demek?
Fieldgoal: Sahanın herhangi bir yerinden atılan basket. 2 sayı, 3 sayı da dahil. ‘ FG ‘ diye gösterilir istatistiklerde.

admin

admin

Turnike kaç adımla yapılır?
Turnike 3 adım kuralı diye geçsede bu deyiş yanlıştır. Turnike atılırken 2.adımda zıplanır ve top potaya bırakılır.Top sektirerek faul çizgisinin oraya geldiğinizde durmadan topu iki elinizle tutarsınız sağ adım,sol adım ve atış şeklinde bu eylem gerçekleşir.

admin

admin

Basketbolda Steps kaç adımda oluşur?
Basketbolda steps üç şekilde olur. Steps yapılınca top rakip takıma geçer. Bu yüzden oyuncuların çok dikkat etmesi gerekir. Topu sürerken fazla adım atmak steps sayılır.

admin

admin

Basketbolda Dunk ne demek?
Topu yerde sektirmek, sürmek. Dunk: Smaç.

admin

admin

Basketbolda steps ne demek?
Steps yapılınca top rakip takıma geçer. Bu yüzden oyuncuların çok dikkat etmesi gerekir. Topu sürerken fazla adım atmak steps sayılır. Topu tutup dripling yapıp tekrar top tutmak da steps’tir.