Amerikyum Kimyasal element


amerikyum

Amerikyum sembolü “Am” ve atom numarası 95 olan periyodik tablonun aktinitler serisinin bir üyesidir. Doğada serbest halde bulunmayan sentetik bir kimyasal elementtir. Amerikalı kimyagerler Glenn T. Seaborg, Ralph A. James, Leon O. Morgan ve Albert Ghiorso tarafından nükleer reaktörün içindeki atom numarası 94 olan plütonyum-239’dan üretilmiştir.

Amerikyum Kimyasal element özellikleri nelerdir?

Amerikyum Element Özellikleri

GrupAktinitlerErime Noktası1176°C, 2149°F, 1449 K 
PeriyotKaynama Noktası2011°C, 3652°F, 2284 K 
BlokHacim (g cm−3)12 
Atom Numarası95 Göreceli Atom Kütlesi[243]  
20°C’de ki durumuKatıAna İzotoplar241Am, 243Am 
Elektron konfigrasyonu[Rn] 5f77s2 CAS Numaraası7440-35-9 

Amerikyumun oksijen ile Am02 dioksit formunda, diğer halojen elementleriyle tetraflüroid AmF4 formunda ve hidrojen ile AmH2+x hidrit formunda reaksiyona girdiği bilinmektedir. Amerikyum, aşağıdaki iyonik türlerle asidik sulu solüsyonda +3 ila +6 arasında iyi karakterize edilen dört oksidasyon durumuna sahiptir:

Ortak + 3 durumunda, diğer aktinoid ve lantanoid elementlere çok benzemektedir. İyon Am2+’nın eser miktarlarda hazırlandığına dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bu kanıtların amerikyum’un +2 oksidasyon durumuna indirgenebilen lantanoid homologu evropiyum’a benzer olduğunu göstermektedir. Güçlü bazik sulu çözeltide heptavalent (yedi değerli) amerikyum için kanıtlar da vardır.

Amerikyum Elementi kullanım alanları

Element gümüşi ve parlak radyoaktif bir metaldir. Özellikle yaygın olarak duman alarmlarında kullanılmaktadır. Amerikyum-241 izotopu akışkan yoğunluk göstergeleri, kalınlık belirten göstergeler, uçak yakıt göstergeleri ve gama radyasyonu kullanan mesafe algılama cihazlarında endüstriyel anlamda kullanılmaktadır.

Gelecekte uzay aracı pillerinde kullanılabilecek potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Şu anda plütonyum kullanılır ancak kullanılabilirliği zayıftır. Bu yüzden alternatifler üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

Amerikyum hakkında bilgiler?Kategorisi : Pratik BilgilerYazı Hakkında Fikriniz varmı ??