Alkali ne demek? Alkali cesitleri nelerdir?


Alkali ne demek? Alkali ne demek kimya? Alkali ne demek Tıp? Alkalik pil nedir?

alkali ne demek

Alkali hayatınzda karsınızda defalarca cıkan bir terimdir, en cok da sularda karsılastıgımız bir terim olsada Tıp da ve Kimya sektörunde kullanılan terime yakından göz atalım.

Alkali ne demek?

Alkali ye en guzel örnek sanırım su uzerınden olacak

Bir suyun Alkali olması icin 7 ve uzeri bir degerde olması gerekiyor, 7 den dusuk ise buna asitik deniyor. Bir suyun tam 7  pH değeri var ise buna nötr diyoruz.

kısaca özetlemek gerekirse : İnsan kanının pH değeri 7,4’tür. Vücuttaki pH değeri bu değerin üzerine çıkarsa ya da bu değerin altına düşerse yani asidik yöne kayarsa vücut, hastalıklara açık hale gelir.

Alkali ne demek TIP

pH seviyesi bir maddenin asidik- bazik (alkali ) durumunu simgeler. 0 pH değeri tamamen asidik iken 14, tamamen alkali kabul edilir. 7 pH değeri nötr kabul edilir. Bu seviyeler vücudun her bölümünde farklılık gösterir. Kan, 7.35 -7.45 değeriyle alkali bir değere sahiptir. Mide ise 3.5 pH değeriyle asidik bir bölgedir ve bu sayede yiyecekleri parçalayabilir. İdrar, yediğimiz gıdalara göre değişiklik gösterir. Bu sayede vücudumuz kandaki pH seviyesini dengede tutar.

Alkali degeri yuksek besin listesi

* Buğday çimi
* Salatalık
* Zencefil
* Zerdeçal
* Hindibağ
* Ispanak
* Kırmızı ve kara turp
* Soya filizi
* Brokoli
* Pazı
* Kuşkonmaz
* Soya lesitin
* Isırgan otu
* Çörek otu
* Karbonat
* Nane
* Hurma
* Zeytinyağı
* İşlenmemiş doğal tuz

Alaklik olmayan Asidik besin listesi

* Süt ürünleri
* Kümes hayvanları
* Yumurta
* Beyaz un ve şeker
* Ketçap
* Hardal
* Mayonez
* Tatlı gazlı içecekler
* Fazla miktarda kahve ve siyah çay
* Alkol Şarküteri ürünleri
* Cips ve gereksiz aburcubur

Alkalil Pil ne demek?

Alkalin Pil Nedir?

Alkalin piller, çinko dioksit ile manganez dioksit arasındaki kimyasal tepkimeden faydalanarak elektrik üretirler. Hepsi olmasa da bazı alkalin piller, kendi özel şarj aletleri kullanılarak tekrar şarj edilebilmektedir.

Çinko karbon pillere kıyaslandığında alkalin piller daha yüksek enerji yoğunluğuna ve raf ömrüne sahiptir.

Alkalin pilin kapasitesi yüke bağlı olarak değişmektedir. Tipik bir AA boy alkalin kalem pil, düşük akım çeken bir cihazda kullanıldığında 3000mAh civarında bir kapasiteye sahip olabilir, fakat dijital kameralar gibi 1A’e yakın akım çekebilen cihazlarda kullanıldığında kapasitesi 700mAh seviyelerine düşebilmektedir.

Alkalin pillerin üreticiler tarafından standardize edilmiş gerilimi 1.5V’tur. Yüksüz durumda tam dolu bir alkalin pilin gerilimi ise 1.50-1.65V seviyelerindedir. Ortalama yük altında gerilimi ise pilin doluluk seviyesi ve çekilen akıma bağlı olarak 1.1-1.3V arasında değişmektedir. Tamamen bitmiş bir alkalin pil ise 0.8-1.0V civarında bir gerilime sahip olacaktır.

Bir ziyaretcimiz sormus : Alkali diyet faydalımıdır diye ?

Diyetlerin hepsi faydalı ah birde uyabilsek 🙂Kategorisi : Genel Saglık Bilgileri, Ne demek&nedir, Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??