Alerjik Küf mantarından korunmak


Alerjik Astım hastalarının küf mantarından korunması

Küf mantarları havada sporları uçuşabilen küçük mantarlardır. Nemli ortamları severler. Büyümek için besin, hava, uygun sıcaklık ve neme ihtiyaç duyarlar.

Küf mantarları gözle görülmeyen ve allerjik etkisi olan sporlar üretirler. Hem dış ortamda (çürüyen bitkiler üzerinde veya havada), hem de ev içinde (evin güneş görmeyen nemli yerlerinde) bulunabilirler. Havanın sıcak ve nemli olduğu, yaz sonu ve erken sonbaharda zamanlarında spor sayısı en fazladır.

Yüzlerce çeşit küf mantarı vardır, ancak hepsi alerjik semptomlardan sorumlu değildir.

Alerjiye neden olan en yaygın küf mantarları:

Alternaria, Aspergillus, Cladosporium ve Penicilliumdur.

Korunma

Küf mantarı alerjiniz varsa allerjene maruziyetten kaçınmak semptomları önlemek/ en aza indirmek için en akıllıca yoldur. Bunun için;

Küf mantarı allerjisi varsa küf mantarı ile karşılaşma ya da sonrasında görülecek belirtiler

Küf mantarı sporları solunum yoluyla alınırsa hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı veya burun, ağız ve dudaklarda kaşıntı gibi belirtiler, ve/veya öksürük, nefes darlığı, hırıltıı gibi astım belirtileri tetiklenebilir.

“Küf mantarlarının havada yoğun olduğu günlerde dışarı çıkılmamalıdır. Eğer çıkılmak durumunda kalınırsa eve gelindiğinde küf mantarlarını uzaklaştırmak için duş yapılmalıdır.” Etiketler: , , , ,

Kategorisi : Alerji HastalıklarıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??