Ailevi Akdeniz Ateşi FMF icin hangi doktora gidilir?

FMF Akdeniz Ateşi icin hangi doktora gidilir?

  • Akdeniz ateşine hangi doktor bakar?
  • Akdeniz Ateşi icin hangi doktora gidmeliyiz?
  • Akdeniz ateşi hangi bölüme girer ögrenin !!

Romatoloji bölümü ve Klinik İmmunoloji bölümleri giderek Akdeniz ateşi hastalıgını takip ve tedavi olabilirsiniz.

Akdeniz ateşi nedir?

(İngilizce kısaltması: FMF) nasıl bir hastalıktır?

Cevap: Anadolu akdeniz ateşi  ataklar şeklinde seyreden bir hastalıktır. Yani hastanın belli bir süre şikayetleri olur ve daha sonra bu şikayetleri kendiliğinden geriler.

Tekrarlayan ataklar en çok ateşle birlikte olan karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrıları şeklindedir.

Daha da az olarak testis ağrısı, baldır ağrısı, ayak veya bacak derisi üzerinde kızarıklıklar şeklinde de bulgular verebilir. Genetik geçişli bir hastalıktır.

Akdeniz ateşi nedenleri nelerdir?

Akdeniz kökenli toplumlarda daha sık görülür. En sık Yahudiler, Türkler, Ermeniler ve Araplarda görülür. Kuzey Afrika’da yaşayan Sefardik Yahudiler hastalığın en şiddetli seyrettiği topluluktur. Ülkemizde her bölgede görülmekle birlikte, hastalık sıklığı Orta Anadolu’da daha fazladır.

akdeniz ateşi arızalı olan genetik yapı normal işlev gördüğünde, vücudumuzdaki iltihabi olayları baskılayıcı bir rol üstlenir. Oysa AAA’de bu gen normal işlev göremediğinden karın organlarını, akciğeri, testisleri saran zarda, eklemlerde, deride sınırlı bölgelerde zaman zaman iltihaplanmalar olmaktadır.  Bu durum etkilenen bölgede ağrı ve genel vücut ateşi ile kendini göstermektedir.

Akdeniz Hastalıgının tedavisi uzundur, birkisel gıdalardan takviye alsanız bile muhakka uzman bir doktorların dedigine harfiyen uymanız, ve uzun soluklu olarak bu doktorlar iletişim halinede kalmanız hasta icin önemlidir,

 

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 11

Your email address will not be published.


Eray

Eray

Fmf tedavisi için hangi bölümden randevu almam gerekiyor

İrem

İrem

Benim gen testim negatif çıktı ama ataklarım devam ediyor varmı yokmu anlamadım bu konuda doktorlar sürekli farklı bölümlere yönlendiriyor çok sıkıldım artık

Geçmiş olsun öncelikle size yanlış bilgi vermek istemem. Doktorlar hastalikda tehsis koyamadiklarinda sizi şüphelendikleri bölüme sevkederler sizde bir üst uzmana giderek belki aklınızdaki sorulardan kurtulabilirsiniz geçmiş olsun der allah c.c. acil şifalar versin

Tartisma

Tartisma

merhaba : bahsetttiginiz belirtiler Ailevi akdeniz atesi hastalıgı belirtileri icin yeterli olmayabilir, hastalıklar agrı verici ve can sıkıcı ise iyi bir doktora muayane olmanızı öneririz, Geçmiş olsun.

hayriye

hayriye

FMF ataklarında karın ağrısı , ateş, ayak bileklerinde kızarıklık ve şişlik, nefes alırken göğüste batma hissi gibi şikayetler olur.
Bir başka sitede dolasırken bu belirtileri okudum bende FMF hastasımıyım.

nermin

nermin

42 yaşındayım fmf hastası olabilirmiyim_?

Tartisma

Tartisma

FMF HASTTALIĞININ GÖRÜLDÜĞÜ YAŞLAR:
Hastalık çoğu kez 5-15 yaş dolaylarında belirti vermeye başlar, seyrek olarak daha erken ve daha ileri yaşlarda da başlayabilir. 40 yaşını geçmiş bir kişide FMF’in başlaması nadirdir. doktordan tahlillerinizi yorumlamasını isteyiniz/bekleyiniz.

nermin

nermin

bugun çocuk doktoru cesitli tahliller istedi! cocugum FMF hastası olabilirmiş, öğleden sonra tahliller çıkacak ama bu hastalık biz antalyada yasadıgımız icinmi çıkıyor.

betüş88

betüş88

bende Zonguldakta yaşıyorum yaklasık 6 sene önce fmf teshisi konuldu.Genetik bir hastalıktır.Anne baba genlerinden gecen.Ermeni, Yahudi, Türk ve Doğu Akdeniz toplumlarında görülen genetik geçişli bir hastalıktır.

admin

admin

geçmiş olsun betüş hanım, hastalık su an kontrol altındadır umarım.

admin

admin

Romatoloji bölümü ve Klinik İmmunoloji bölümleri giderek Akdeniz ateşi hastalıgını takip ve tedavi olabilirsiniz.