Ağız Kokusu


Ağız Kokusu sebebleri ve tedavisi

Günümüzde dış görünüş ve insanlar üzerinde bıraktığımız etki hepimiz için çok önemlidir. Bu nedenle, iletişim içinde olduğu insanları rahatsız edecek bir ağız kokusuna sahip olmak kişinin psikolojisini bozabilir. Ağız kokusu tedavisi, kokuya neden olan rahatsızlığın giderilmesiyle sağlanır.

Ağız kokusunun sebepleri nelerdir?

 

Tanımlanmış üç tür ağız kokusu vardır:

1. Gerçek Ağız Kokusu

Dışarıdan net olarak fark edilen, kötü ağız kokusudur ve ikiye ayrılır:

A. Fizyolojik-Geçici Ağız Kokusu

Sabahları kalktığımızda çoğumuzda var olan ağız kokusudur. Bu duruma yol açacak belirgin bir hastalık yoktur. Tükürük, normalde kokusuz bir salgıdır. Ancak proteinden zengin beslenme, az su içme, tükürük salgısında azalma, kuruma vb. gibi nedenlerle ağız içinde dil kökünde yerleşen bakteriler, özellikle de gece tükürük salgısının azalmasını da fırsat bilerek, besin artıklarını eritip, kötü kokuya yol açar. Bu tür koku, genellikle diyete dikkat etmekle ve ağız hijyeniyle yok olmaktadır.

B. Patolojik (Hastalığa Bağlı) Ağız Kokusu

Diş ve dişeti iltihabı, burun, bademcik, geniz, sinüsler, gırtlak, akciğer, yemek borusu gibi üst solunum yolları ve üst sindirim yolları kaynaklı hastalıklar ile tüm vücudu etkileyen şeker hastalığı, siroz, böbrek yetmezliği gibi nedenlere bağlı olarak oluşan kokudur. Kokuya neden olan hastalık tedavi edilince koku da genelde ortadan kaybolur.

2. Yalancı Ağız Kokusu

Yakınları tarafından ağız kokusu saptanmadığı halde hastanın kendisinde var olduğunu iddia ettiği kokudur. Sorun, ağız hijyeni ve diyete dikkat etmekle çözülebilir.

3. Ağız Kokusu Fobisi (Halitofobi)

Tedavi sonrası, koku olmadığı halde kişinin ağzının koktuğunu iddia etmesi olarak tanımlanır ve rahatsızlığın tedavisi için psikolojik destek önerilir.

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?

Ağız kokusu tedavisi, kokuya neden olan rahatsızlığın giderilmesiyle sağlanır. Eğer;

Ağız kokusu nasıl önlenir?

Ağız kokusu genellikle ağız içi kaynaklı olduğu için öncelikle günlük diş-dil bakımı çok önemlidir. Bunun için:Kategorisi : Genel Saglık BilgileriYazı Hakkında Fikriniz varmı ??