Adele (kas) Yırtılması icin hangi doktora gidilir?


Adale yırtıgına hangi doktor bakar? Kas agrılarına hangi doktor bakar? Baldır agrılarına hangi doktor bakar?

Kaslarının zorlanması, kasın ya da kas bileşenlerinin yırtılması veya gerilemesi durumudur. Toplumda kas çekilmesi olarak da isimlendirilebilir. Çoğunlukla sporcuların karşılaştığı bir durumdur ve sporcuların uyluk, ön baldır arka baldır ve kasıklarında bulunan kaslarda meydana gelir. Omuz ağrılarınında en sık nedeni kas yırtılmasından kaynaklıdır. Özellikle basketbol, hentbol, voleybol, yüzme ve halter sporu ile ilgilenenlerde görülmektedir. Sporla ilgisi olmayan insanlarda ise düşme, ağır yük kaldırma, fazla uzanma, kaza ya da zorlayıcı hareketler nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Omuz bölgesinde bulunup birbiriyle sürtünen kemik ya da tendonların yüzeyi zaman içerisinde kayganlığını yitirip aşınır ve kas yırtılmasına yol açmaktadır. Kas yırtılması her ne kadar ağrı şikayetini ortaya çıkarsa da hayati tehlikesi olmadığı için ihmal edilmektedir. Kas yırtılması tedavi edilmediği taktirde kireçlenme problemine yol açmaktadır.

Kas yırtılması meydana gelen kişilerde ağrı ve hareket kısıtlılığı şikayetleri görülür. Erkeklere nazaran kadınların omuzlarında görülür.

Adele Yırtılmasının Belirtileri
Kas yırtılması, zorlanmanın şiddetine göre kendi içinde 3’e ayrılmaktadır.

Birinci Derece Kas Zorlanması
Çok şiddetli olmayan hasar ve ağrılar görülür.

İkinci Derece Kas Zorlanması
Kas hasarı ve orta derece şişlik görülmekle beraber az seviyede morarma ve ağrı olur.

Üçüncü Derece Kas Zorlanması
Kasın tam olarak yırtılması ve beraberinde morarma, kanama, şişlik ve şiddetli ağrılar görülmektedir.

Kasta herhangi bir hasar meydana geldiğinde ilk olarak hissedilen şikayet yanma ve bazende kopma hissidir. Yaralanan kasın kasılmasına sebep olan bazı hareketlerle beraber ağrı meydana gelir. Ağrı meydana geldiğinde ise bazı hareketleri yapmak daha da zorlaşır. Ağrıyla beraber bazen morarma ve şişlikler gözlemlenir.

Kas (Adele) Yırtılmasına Hangi Doktor / Bölüm Bakar?
Adele yırtılması sorunu için ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.Etiketler: , ,

Kategorisi : Genel Saglık BilgileriAdele (kas) Yırtılması icin hangi doktora gidilir? Yazısına Yapılan Yorumlar

 1. Recep dedi ki:

  Karın bölgesinde hem sag hem sog kas ağrısı var hangi bölüm bakar

 2. Ahmet dedi ki:

  Benim karnımın sağ alt tarafında bi ağrı var doktora gittim kas yırtılması var dedi gönderdi 2 3 gün sonra bisiklet sürdüm ve ağrı çok fazla arttı ne yapmaliyim

 3. aslınaf dedi ki:

  baldırlarımdaki ağrılar geçmek bilmiyor ortapedi doktoruna giddim kas gevşetici yazdı geri gönderdi ama ağrılarım geçmedi sizce ne yapmalıyım?

 4. surahi dedi ki:

  benim ayaklarım ic kısımları ağrıyordu doktora giddim kas yırtılmasımı var diye fizik tedaviye yönlendirdi, ilerleyen zamanlarda bakalım nasıl sonuç alacağız ama adale yırtığı olmadığım için cok memnunum

 5. admin dedi ki:

  Agrılar gecici degil işe muhakak ihmal edmeden tedavi gereklidir, gecmis olsun

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??