Abaküs

Abaküs NE Demek Nedir? Sayı boncugu 

Abaküs Tarihi

Abaküs Tarihi : ilk Çinde kullanılmaya başlanmıstır

Abaküs sözcüğü Eski Yunanca kökenlidir.

Abaküs Özellikleri

 • baküste alt alta 10 tane çubuk bulunur
 • Her çubukta da 10  boncuk vardır.Çubuklar sayıların basamaklarını göstermeye yarar.
 • İlk hesap makinesidir.
 • Toplama,çıkarma,çarpma ve bölme gibi 4 işlem için kullanılmaktadır.
 • İlköğretimde matematik dersine yardımcı olmak için de kullanılır.

Abaküs ile hangi işlemler yapılır?

Çağdaş hesap makinelerinin ve bilgisayarların atası sayılan hesap aygıtı olan Abaküs‘te amaç 4 ana matematiksel işlem olan toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yapmaktır. Babilliler’in buluşu olan abaküs, yüzyıllar boyunca ticarette büyük önem taşımıştır.

Abaküs kullanmanın yararları nelerdir?

Abaküs çocuklar için üretilmiş matematiksel bir eşyadır. Abaküs sayesinde çocuklar toplama ve çıkarma gibi matematiksel işlemleri kolaylıkla yapabilmektedir. Toplama ve çıkarma işlemleri abaküsle çok daha zevkli hale gelir ve Çocukların öğrenmesi çok daha kolaylaşır.

Abaküs hangi derste kullanılır?

İlköğretim sınıflarında matematik dersine yardımcı olması amacıyla da kullanılır.Abaküs, Aritmetik hesaplamaları yapmaya yardımcı bir alet.

Abaküs kim icat etti?

En eski Abaküs‘ün yaklaşık 5000 yıl önce icat edildiği tahmin edilmektedir. Bazı tarihçiler abaküsün eski Çinliler tarafından icat edildiğine inanırken, bazıları Babilliler veya Mısırlılar tarafından icat edildiğine inanmaktadır.

Abaküs nasıl yayılmıştır?

Babilliler’in buluşu olan abaküs, yüzyıllar boyunca ticarette büyük önem taşımıştır. Deniz aşırı ticaret yapan tüccarlar sayesinde Girit ve Miken bölgelerinden Avrupa ve Amerika’ya yayılmıştır. İlk abaküs örneklerinin hemen hemen hepsinde Girit ve Miken süsleme sanatından örnekler da bulunmaktadır.

Abaküs Nasıl Kullanılır?

Abaküsün yapısına bakacak olursanız, sütunları, ayırma çubuğunu ve her sütunda bu çubuğun altında kalan 4’er boncuğu göreceksiniz. Yine her satırda ayırma çubuğunun üstünde kalan 1’er boncuk bulunmaktadır.

abakus
 • İşlem yapmaya başlamadan önce bütün boncukların ayırma çubuğundan olabildiğince uzak olduğundan emin olmalısınız çünkü abaküsün bu durumu sıfırı ifade etmektedir. Bu duruma abaküs ‘sıfırda dinlenme halinde’ diyebiliriz.
 • Abaküs dünya genelinde kullanılan 10’luk sisteme göre bir çalışma prensibine sahiptir. Bu yüzden eğer sağdan sola bölme çubuğunun altında kalan boncuklar 10’ar kat arttırılarak sayılır.
 • Örnek vermek gerekirse, eğer ilk satırdaki 2 boncuğu ayırma çubuğuna doğru çekerseniz, abaküste 2 sayısını elde edersiniz. Abaküsü tekrar dinlenme pozisyonuna getirebilirsiniz.
 • İkinci satırdaki 2 boncuğu ayırma çubuğuna yaklaştırdığınızda ise 20 sayısını elde edersiniz. Bu işlemleri bu mantığa göre devam ettirebilirsiniz. En sonunda abaküsü dinlenme pozisyonuna getirebilirsiniz.
 • Ayırma bölmesinin üstünde kalan boncukların değeri 5’tir. Yani 5. satırdaki boncuğu ayırma bölmesine çektiğiniz takdirde abaküste 50000 sayısını elde edeceksiniz. Abaküsü dinlenme pozisyonuna getirin ve 6. satırdaki ayırma bölmesinin üstündeki boncuğu ayırma bölmesine doğru yaklaştırın, böylece 500000 sayısını elde edeceksiniz. İşlem sonunda abaküsü dinlenme pozisyonuna getirebilirsiniz.
 • Bu işlemleri bu şekilde devam ettirdiğinizde her satırda 10 kat fazla sayı elde edeceksiniz.

Abaküs Kullanırken Bilinmesi Gereken Terimler

1. Ödünç almak: Bu terim küçük bir sayıdan büyük bir sayıyı çıkarırken kullanılır. Yani, bir 3’lük ödünç almak 10-3 olarak ifade edilir.

2. Ödünç vermek: Biraz önceki örnekte (10-3) olduğu gibi abaküste 7’yi ödünç alabilirsiniz. Abaküs kullanırken unutmamanız gereken nokta abaküste sayısal olarak dengeyi sağlamak zorunda olduğunuz ve abaküsün 10’luk sisteme göre çalıştığını unutmamaktır.

Abaküs ile Çıkarma İşlemi

Örnek 1:

 1. Sorumuz 1000-500 olsun.
 2. 1000’i abaküste göstermek için 4. satırdaki ayırma çubuğunun altında kalan boncuklardan ilkini ayırma çubuğuna doğru ilerletin.
 3. Bu adımda 5 tane 100’luk 1000 sütunundan ödünç almalısınız.
 4. Aldığınız 5 tane 100’lüğü ödünç vermek için üçüncü sütununda ayırma çubuğunun üstünde kalan boncuğu ayırma çubuğuna doğru ilerletin ve 1000 değerindeki boncuğu eski yerine getirin. Böylece 500’ü cevap olarak elde edeceksiniz.
 5. Abaküsü dinlenme pozisyonuna getirebilirsiniz.

Örnek 2:

 1. Sorumuz 1000-330 olsun.
 2. Daha önceki örnekte olduğu gibi 1000’i abaküste gösterin.
 3. Bu kez 1000’den 3 tane 100 çıkarmamız gerek.
 4. 3 tane 100’lük aldığımızda 7 tane 100’lüğü geri ödememiz gerekir. Yani abaküste 700’ü göstermemiz gerekir.
 5. 700’ü ayırma 3. sütundaki ayırma çubuğunun üstünde kalan 1 boncuğu ve çubuğun altında kalan 2 boncuğu ayırma çubuğuna doğru çekerek elde edebilirsiniz.
 6. Şimdi de bir 30’u 700’den ödünç almamız gerekiyor.
 7. 4 tane 10’luğu ilk pozisyonuna geri döndürüp 1 tane 10’luğu ödünç verirsek 670’i elde ederiz.
 8. Abaküsü dinlenme pozisyonuna getirebilirsiniz.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.