Valör

Valör Fransızca bir kelime olup anlamı “değer” dir? Dilimize Fransızcadan geçen bu kelimenin İngilizcesi de “value date”, yani değer tarihi olarak ifade edilebilir. VALÖR NE DEMEK? Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür. VALÖR NEDİR? […]

Fendi

FEND: f. Mekir, hile, desise, yalan, dolan. * fent : Hile, düzen. fendi : kadının fendi, erkeği yendi Fendi, Kurnaz ve akıllı kadınlar icin kullanılan bir tabirdir, Akıllı ve kurnaz kadın(Fendi)lar erkeleri yenebilir :))) Kadınlar erkeklerden daha kurnaz ve hırslıdırlar. Hırslı oldukları için kafalarına koydukları şeyi yapmak için her yolu denerler. Kadınlar, akıllarını kullanarak çeşitli oyunlarla […]

Definitive

Definitive teriminin tıbbi anlamı; a. Tam olgun, gelişmiş. Definitive terimi, tıp dilinde kullanılan Latince bir kelimedir. Definitive ne demek? Kesin, son ,Tam ve eksiksiz Tayin eden, sınırlandıran, tahdit eden, mukarrer kelimeleri Definitive ile eslesmektedir Definitive treatment : (Askeri) KATİ TEDAVİ: Hastanın iyi olması için zaruri kabul edilen tıbbi müdahaleleri ihtiva eder tedavi. Örneğin; bağırsağı delinmiş […]

Dalya yapmak ne demek?

Dalya yapmak ne demek? Bir şey sayılırken birim olarak alınan sayıya gelindiğinde söylenen uyarma sözü: Dalya yüz! Dalya iki yüz! 2. Çocuk oyunlarında önceden belirlenen bir aşamaya gelme anında söylenen söz.

Basketbol Terimleri Nelerdir?

Basketbola Baslayacak yada profesyonel olarak basketbolcuların bilmesi gereken Basketbol Terimleri! Asist: Takım arkadaşına basket yapması için verilen pas Backcourt (savunma sahası): Bir takımın savunma yaptığı yarı sahaBasket:Topun içinden geçerek sayı kazanılması Blok: Savunma oyuncusu tarafından, hücum oyuncusunun sayı yapmasını veya geçmesini engelleme hareketi Cut: Sayı yapmak amacıyla yapılan çabuk hareket Dribbling (Top sürme): Topu sektirerek istenilen yöne doğru sürme Drive: Hücum […]

Basketbolda Crossover ne demek?

Basketbolda Crossover ne demek? Basketbol terimi olarak ise crossover; elinde top bulunan hücum oyuncusunun sağ veya sol yöne hareket halindeyken karşısına gelen savunma oyuncusunu şaşırtıp geçmek için ilk önce topu diz altı mesafeden tek yere vuruş ve sonrasında diğer ele alıp ters yöne hareket etmesidir.

Ana ve ara renkler nelerdir?

Ana ve ara renkler nelerdir? Ara Renkler Yeşil, turuncu ve mor(violet) ara renklerdir. Her ara renk, iki ana rengin arasında bir mesafede olur. Yeşil; mavi ve sarının karışımından, turuncu; kırmızı ve sarının karışımından, mor(violet); mavi ve kırmızının karışımından oluşur.. Ara renkler, ana renkler kadar kontrast yaratmayabilir.

Küre Nedir ilkokul?

Küre. Küre uzayda, sabit bir noktadan eşit uzaklıktaki noktaların meydana getirdiği içi boş veya dolu geometrik şekil. Bu sabit noktaya kürenin merkezi, eşit uzaklıklara da kürenin yarıçapı denir. Merkezden küre yüzeyindeki herhangi bir noktaya olan mesafeye de kürenin yarıçapı denir.

Işık denir?

Işık, bir ışımanın ışık kaynağından çıktıktan sonra nesnelere çarparak veya direkt olarak yansıması sonucu canlıların görmesini sağlayan olgudur. Kendiliğinden ışık yayarak görülebilen cisimlere ise ışık kaynağı adı verilir.

Monochrome ne demek?

Monochrome; resim, çizim, tasarım ve fotoğrafların tek renkten oluştuğunu ifade eden bir sözcüktür. Eski Yunancadaki μονόχρωμος kelimesinden gelmektedir. Sadece gri tonlardan oluşan bir cisim veya resim de monochromatic, gri tonlamalı veya siyah beyaz olarak adlandırılabilir.