TİROİD İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

TİROİD İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Tiroide hangi bölüm bakar ? Tiroid için hangi doktora gidilir ? Tiroid  hangi bölüme girer öğrenin.

Tiroid nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda tiroide hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

TİROİD NEDİR ?

Tiroid hastalığı tiroid hormonlarının az ve ya fazla çalışması, troid bezlerinin hızlı ve ya yavaş çalışması, tiroid bezlerinde yumruların oluşması gibi bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Aslında çok ciddi bir hastalıktır. Tedavi olmaz ise çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Mesela tiroid bezlerinde oluşan yumrular tedavi sürecine başlanılmaz ise kansere kadar ilerleyebilir. Bu yüzden belirtileri önceden anlamalı ve erken tedaviye başlamakta yarar vardır. Tiroid hastalığının beş farkı çeşidi vardır. Bunlar: tiroid yetmezliği, guatr, tiroid bezi iltihabı, tiroid bezlerinde yumruların oluşumu ve tiroid kanseridir.

TİROİD NEDENLERİ NELERDİR ?

İnsanların hormonal olarak çalışmayan etmenlerinin yer alması, sonradan x ışınlarına maruz kalarak genlerde bozulma olması, ailen aktarılan genler ile taşınması olmaktadır.

 TİROİD BELİRTİLERİ

Tiroid hastalığının boğaz şişmesi, çok iştahlı olup kilo alamama, az yemek yemeye rağmen kilo alma, ses kalınlaşması gibi çeşitlerine göre bir çok belirtileri vardır. Guatr da çok çabuk susama, ishal, iştah artışı, çok çabuk lavaboya çıkma , kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük gibi belirtiler vardır. Tiroid bezi iltihabında belirtiler boyunda şiddetli bir ağrı ile kendisini gösterir. Çok fazla terleme ve çok hızlı bir şekilde zayıflama da başka belirtileridir. Bezlerde oluşan yumruların belirtileri ise yoktur. Hiç bir şekilde belirti ve şikayet göstermez. Bazı insanlarda nadir olarak ses kalınlaşması ve boyunda ağrı yapsa bile genel olarak belirtileri yoktur. Tiroid kanserinde ses kalınlaşması ve ya ses kısılması ve bazen lenf damarlarında kanama olarak kendini gösterebilir. Tiroide yetmezliğinde ise çabuk yorulma, üşüme, terlemenin azalması, hızlı kilo alma, üşüme, kekemelik, reflekslerin olduğundan yavaş olması gibi belirtiler söz konusudur.

TRİOD TEDAVİSİ

Troid hastalıklarının hastalığın türüne göre bir çok tedavi yöntemi söz konusu olmaktadır.

Daha çok sıklıkta görülen hastalıklar troid hormonunun yetersizliği ve ya fazlalığıdır.

Eğer troid hormonu yetersiz ise doktor kontrolünde kapsül şeklinde genellikle ağızdan alınan ilaçlar verilmektedir. Normalde tiroid hormonun yetersizliği hızlı kilo almaya neden olmaktadır.

Bu verilen hormonlar etkisi ile kilo alma azalacaktır. Yine eğer tiroid hormonu fazla ise ağızdan alınan kapsüller ile bu durum dengelenecektir ve iştahın çok fazla açık olmasına rağmen kilo verme durumu görülmeyecektir.

Ancak üzerine basa basa söylüyorum tiroid hastalığı ihmal edilebilecek türden bir hastalık değildir. İhmal edilmesi halinde hastalık ilerleyecek ve kansere kadar gidecektir.

Bu yüzden belirtileri kendinizde hissettiğiniz anda direkt olarak bir doktora gidip muayene olunması şarttır. Zaten hastalık eğer ilerlememiş ise şayet ilaç tedavisi işe yarayacaktır ve ameliyata gerek kalmayacaktır.

Tiroide hangi doktor bakar ? Tiroid için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız genel cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

 

 1. admin dedi ki:

  Bugun tiroid icin hastaneye giddik, genel cerrah doktorları, endokronoliji bölümünden kan tahlilleri istiyorlar, tiroid icin direk endokronoloji doktorundan randevu alamıyorsunuz genel cerrah doktorları gerekli görürlerse sizi endokronoliji doktorlarına sevk ediyorlar…

 2. admin dedi ki:

  Gecen günlerde, endokronoloji doktoruna sıra aldık ve, genel cerrah servisinin yönlendirdigini söyledik, bizim her iki troid hormonuda düsük cıktıgı icin kan tahlilleri, ultrasyon ve emar istendi birde gece hapı ile sabah tahlili istendi, bütün bu tahlillerden sonra radyoloji doktoru emar sonuncunda hipofez bezi takibi istenmiş, kısaca özetlemek gerekirse doktor dönemsel oldugunu ve troid hormonlarının normale dönmesi gerektigini ama hipofez bezi takibi icin 45 gün sonra tekrar tahlil vermemizi önerdi,
  Bütün hastalara Allah acil sifalar versin.

 3. admin dedi ki:

  sükürler olsun bizim tsh, t3 ve t4 hormon sonuçlarımız hepsi temiz çıktı, emar sonuçlarımızda temiz çıkınca ilaç kullanma ihtiyacımızda yok, ihsallah sizde genel cerrahi yada endokronoloji (metobolizma haştalıkları) doktrolarınızdan iyi sonuçlar alır, su üç günlük dünyayı rahat yasarsınız, Allaha emanet olun.

 4. admin dedi ki:

  Troid’den daha önçe hic doktora gidmediyseniz Aile hekiminizden Troid Hormonları olan T3 ve T4 hormonlarına bakmak icin tahlil verebilirsiniz, Ama ben direk hastaneye gidmek iştiyorum diyorsanız Genel Cerrahi ve Endokronoloji bölümlerine gidebilirsiniz.

 5. admin dedi ki:

  merhaba :
  Troid ilaçları kemik erimesi yapıyor diye komsularımızla sohbetimiz oldu, esim troid ilacı kullanıyor siz hangilerini kullanıyorsunuz ve memnunmusunuz, ve kemik erimesi belirtisi varmı?

 6. admin dedi ki:

  Troid icin kullanılan hormon ilaçlarının ben kemik erimesi yapacagını düsünmüyorum ama bunun icin bi endokronoloji veya ic hastalıkları doktoru ile görüsüp icinizi rahatlatmanız gerekmektedir..

 7. admin dedi ki:

  triod hormonlarını doğal yoldan ilaç kullanmadan yükseltmek mümkünmü?

  • AkilliAdam dedi ki:

   hayır mümkün değilmiş, internetden araştırdım ama iyi bir doktorla diyet yapılırsa faydası olacağını düşünüyorum.

 8. üroloji-ögrencisi dedi ki:

  Siz herhangi bir hastalığınızdan şüpheleniyorsanız aile hekmi ile yola başlayın o sizi her zaman doğru doktora yönlendirecektir, Tiroid için bir tahlil yetiyor ama ilaç düzenlemesi için iyi bir genel cerrahi, ic hastalıkları ve en önemlisi endokronoloji doktorları ile iletişim halinde kalın, geçmiş olsun.

 9. yasemin dedi ki:

  merhaba, troid ve guatır için aynı doktora gidiyoruz dimi yani troidle guatır aynı rahatsızlık dimi

  • AkilliAdam dedi ki:

   guatr hastalığı tiroid bezinin, normal olmayan şekilde büyümesinden kaynaklanmaktadır. ve guatır rahatsızlığı içinde genel cerrahi doktorlarına muayene olabilirsiniz. geçmiş olsun.

   • admin dedi ki:

    yani troid ile ilgili bütün rahatsızlıklara ilk önce genel cerrahi doktorlarına muayene oluyorsunuz, eger genel cerrahi farkli bir bulgu görürse sizi endokronoloji veya baska bir bölüme sevketiyor zaten.

 10. admin dedi ki:

  Tiroid ilacı kullanan bir ziyaretci watsapp aracılıgı ile sordu ?
  Tiroid ilacları kemik erimesi yaparmı ?
  Biz tiroid ilacı kullanmıyoruz ama 6 ayda bir troid hormonlarımızın takibini yapıyoruz ve bu arada iyotlu tuz ve yesil bitkiler tüketiyoruz, marul, eyşikulak, ıspanak, pıransa, tere ve maydonoz cinsinden olan bitkileri abartmadan tüketiyoruz ama bizim hem T3 hemde T4 hormonları düüskdü kendliginden düzeldi, siz doktorunuza danışmadan bir hareket etmeyiniz.

 11. Anonim dedi ki:

  Tiroit icin hangi doktara randevuu almam gerekiyor bilgi verimisiniz

 12. admin dedi ki:

  ilk defa troid doktoruna gidecekseniz muhakkak genel cerrahi doktoruna muayene olunuz, genel cerrah doktorunun troid icin size yardımcı oldugunu düsünmüyorsanız dahiliye ve endokronoloji doktorlarından muayene alabilirsiniz.
  iyi bir doktor arıyorsanız iyi bir endokronoloji prof. randevu alıp düzenli olarak bu doktora muayene olabilirsiniz.

 13. Gökhan dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba ben gökhan yaşım 27 . Ben de panik atak yani anksiyete bozukluğu var . İlaç olarak ta doktorumun denetimi altında lustral 100 mg sabah tok karnına günde bir kez kullanıyorum ama benim ne hikmetse bu hastalığım başladından beri yaklaşık 4 ay kadardır aşırı sıcak basma aşırı terleme uyku halinde böyle irkilme felan sonra kalbimde çarpıntı oluyor çarpıntı da sürekli oluyodu sonra günde 4-5 kere olmaya başladı azaldı yani . Ama her gün muhakkak çarpıntım oluyor . Tırnaklarımda böyle diklemesiye uzunlamasıya çizgiler oluşmaya başladı . Panik atak hastası olduğum için korkuyorum ölümden . Bu yüzden check-up bile yaptırdım kan tahlillerim olsun herşeyim allaha şükür temiz çıktı ama 2.5 ay önce yaptırmıştım . En nihayetinde hala kalp çarpıntım devam ediyor anksiyate de ise ilk hastalığımdan eser yok . Normalde dışarı çıkamıyodum kapı önüne bile inemiyodum korkuyodum . Ölüm korkusu sitres felan yapıyodum . Şimdi allaha şükür çalışıyorum işe gidip grliyorum şehir dışına bile çıkıyorum ama sadece beni hala endişelendiren kalpteki çarpıntım . Eskiden çok neşeliydim şimdi nasılsa ölcem korkusu var o yizden ruh halim berbat 🙁 korkuyorum. Oda ilaçtan mı yoksa Tiroid bezinden mi bilemedim . Sizce bu belirtiler yani kalp çarpıntısı aşırı terleme tırnaklarda düz çizgiler yani bozulma gibi sıcak basması unutkanlık bunlar tiroid bezinin belirtileri olabilir mi ? Lütfen yardımcı olun yoksa çok takıyorum kafama 🙁

  • admin dedi ki:

   bu yazdıklarından bizler sana dogru bilgi veremeyiz doktoruna gidip ayrıntılı bir sekilde konuşmaya calıs dinlemezse başka bir doktorlar konuş oda dinlemezse özel bir profesorun muayenesine gidmende yarar var.

 14. Turna dedi ki:

  Kurban bayramında et tüketmenin troid yüksel mesine neden olabilirmi

  • admin dedi ki:

   hayır, günlük yasantımızda yidiklerimizin tirodi ile dogrudan bir etkisi yoktur, gönül rahatlıgı ile kurban bayrımında dilediginizi yiyebilirsiniz.

 15. özge dedi ki:

  merhaba bugun doktorum troid hormonlarının yüksek olduğunu söyledi ve ilaç kullanmaya başlamam gerektiğini belirtdi, ben ise ilaç kullanmak için daha genç bir yasta olduğumu düşünüyorum yaşım daha 24.
  simdi hamileyim ilaç kullanamıyacagımı düşünüyorum !! doğum için giddigim doktorada bunları soracağım ??
  ama sizce kemik erimesi yapan troid ilaçlarını kullanmalımıyım?

  • admin dedi ki:

   merhaba öncelikle anne olacagınz için sizi tebrik ediyorum.
   Troid ilacları kullanmalısınız demek bizim isimiz degil, birde hamile iseniz muhakkak cocuk doktoru ve bir endokronoloji doktoru ile birlikde ilerlemelisiniz.
   Troid ilaclarına gelince vucudunuzda tiroid hormonlarının dengeli olması gerekiyor, dogumdan sonra muhakak ENDOKRONOLOJİA doktorunun önerdigi tozlarda kullanmanız gereklidir…
   kendi basınıza ilac alıp ilacları kesinlikle kullanmamalısınız, siz en iyisi T3, T4 hormon tahlilleri ile cocuk doktorunuza danısın belki hamilelikde troid hormonları yükselmiş olabilir, en iyisini doktorlar bilir.

   • özge dedi ki:

    cevap için teşekkürler, anladım sizi bende siz gibi düşünüyorum ama hamile olduğum için troid hormonları yükselmiş olabilirmi sadece??

    • admin dedi ki:

     bunu en iyisini doktorlar bilir genel cerrahi yada ic hastalıkları doktorları ile görüstü iseniz birde endokronoloji (metabolizma hastalıkları) doktoru ile görüsün onlar sizi takip edip ilaclarınızın tozunu ayarlayıp, hamilelikde ise hamilelikden sonra hormonlarınızı takip edip daha iyi sonuclar alabilirsiniz.
     not:// hamilelikde troid yükselmesi veya düsmesi oluyor bunu en iyi doktorlarınız bilir… düzenli doktor takibini ihmal edmeyin.

 16. özge dedi ki:

  cevabınız icin tesekkür ederim. bende hamilelikden dolayı diye düsünnüyorum, ögleden sonra doktoruma muayene olmaya gidecegim. daha önceleri bir sıkıntım yokdu ihsallah saglıklı bir dogum yapar troidlerimde normale döner…..

 17. Sümeyye Çakıl dedi ki:

  Merhaba bende tiroit hastalığı çıktı hangi bölüm gitmeliyim acaba

  • admin dedi ki:

   öncelikle geçmis olsun, size tanıyı koyan doktor Tiroid hormonların dengesizligini bilir ve sizi yönlendirir, aile hekimi tanı koyduysa oda sizi yönlendirir,
   Ama genel cerrahi doktorları, ic hastalıkları (dahiliye) doktorları ve metobolizma (endokronoloji) hastalıkları doktorları na müracat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.