Limon Suyu Sivilceye İyi Gelir mi?

limon
limon

İltihaplı veya iltihaplanması muhtemel cilt yaralarının, sivilcelerin tedavisinde kullanılan kremlerin çoğunluğunun C vitamini içerdiği düşünüldüğünde, limon suyu da sivilce tedavisinde kullanılabilir. Ancak limonun sivilce tedavisinde mucize bir çözüm olmadığını ve limon suyuyla sivilce tedavisi ile ilgili bir bilimsel araştırma sonucunun bulunmadığını da belirtelim. Sivilcelerin azalması için az tuzlu, az şekerli ve az yağlı gıdaları tercih etmeli ve cildi temiz tutmak için bakım rutini oluşturmalısınız.

Sivilce Tedavisinde Limon Kullanımı

Limon, iltihabı önleyici özelliğinin yanı sıra içi dolu sivilcelerin daha kısa sürede kurutulması için cilt üzerinde kullanılabilir. Ayrıca limon, asitli içeriğiyle, sivilce ve güneş lekelerinin görünümünü hafifletmek için önerilen doğal ürünler arasında yer almaktadır.

 Limon suyunu cilt üzerinde kullanmak için, bir parça pamuğa, taze sıkılmış limon suyundan bir kaç damla damlatarak sivilcelerin üzerine sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Limon suyu cildinizi kurutacaktır, bu nedenle her uygulamadan sonra nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin.

Limonun cilde faydalarından yararlanmak için kullanabileceğiniz diğer yöntem ise düzenli olarak taze limon suyu içmektir. Cildin en önemli bileşenleri arasında yer alan kolajen ve elastin üretimini C vitamini ile destekleyerek kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerini öteleyebilir ve cildinizin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

 C vitamini aynı zamanda, karaciğerin detoksifikasyon sırasında ihtiyaç duyduğu ana antioksidan “glutatyon“nun üretimini arttırır. Bu sayede cilde zararlı toksinler vücuttan daha kısa sürede atılabilir.

Sivilcenin Oluşma Nedenleri

Sivilceler, ergenlik döneminde yaşanan hormon dengesizlikleri nedeniyle oluşabileceği gibi, tıkanan cilt gözeneklerinin, cilt üzerinde hali hazırda bulunan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratması nedeniyle de görülebilir. Cildin aşırı yağlı olması gözeneklerin tıkanmasını kolaylaştırır ve sivilceler bu yüzden yağlı ciltlerde daha fazla oluşur. Bakteri sayısı gözeneği tıkayacak kadar çoğaldığında bölge iltihaplanmaya başlar. Sivilcelerin kırmızı, şiş, hassas yapısı bu iltihap yüzündendir.

Sivilce zamanında tedavi edilmezse iltihap cildin alt katmanlarına inerek sivilceyi kiste dönüştürebilir. Kistler çok ağrılı olabilir ve cilt yüzeyinde kalıcı iz bırakma ihtimalleri yüksektir.

Uyarılar ve Önlemler

Fazla miktarda limon suyu içmek bazı kişilerde mide yanmasına neden olabilir. Reflüsü olanlara asitli limon suyu tüketmeleri önerilmemektedir. Sivilcelerin tam tedavisi bir kaç ay sürebilir ve oluşumlarını kontrol edebilmek için bu süre içinde sürekli tedavi gerektirebilir. Limon suyu ve diğer doğal yöntemlerin sivilce tedavisinde işe yarayacağı garantisi yoktur. Bu yüzden sivilce sorununuz artarak devam ediyorsa altında yatan nedenleri kesin olarak öğrenebilmeniz için bir dermatoloğa görünmenizi öneririm.

Senin Yorumun ne? Fikrini önemsiyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.