Hestia Mitoloji Tanrıları

Dünyada Az bilinen mitoloji Tanrılarından “Hestia”

Kronos ve Rhea’nın ilk çocuğu olan Hestia, çocuklarını yutan babasının ilk kurbanı. Onun kustuğu son çocuk olmasından ötürü de kardeşlerin hem en küçüğü hem en büyüğü. Hestia tanrısal varlıklar içinde en kibar ve uysal olanıdır. Bu yüzden Olimpos’ta çıkan pekçok kavgaya karışmaktan da kaçınır.

Zeus yumuşak mizacına saygı duyduğundan, onu aile yaşamının ve sönmesine izin verilmeyen ocak ateşinin koruyucusu olarak görevlendirir.

Hestia bir ara hem Apollon’un hem de Poseidon’un kurlarına maruz kalır ama ikisiyle de birlikte olmayı reddederek bir bakire olarak kalmaya ant içer. Zeus’un bu isteğini kabul etmesiyle Yunan Mitolojisi’nde Artemis ve Athena’yla birlikte üç bakire tanrıçadan biri olur. Tasvirlerde sade ve gösterişsiz haliyle adeta bir hizmetçiyi andıran ve “Oniki Olimposlu” arasında gösterilen Hestia, Dionisos gelince 13 tanrı olmasın diye yerini ona bırakıp insanların arasına karışır. Roma Mitolojisi’nde Vesta adıyla anılan tanrıçanın kültü, Yunan dünyasındakine oranla daha ön plandadır. Roma’nın koruyucu tanrıçasıydı ve sönmez alevleri Roma’nın refahı anlamına geliyordu. Elit tabakanın evlenmemiş kızları “Vesta bakireleri” adıyla tanrıçanın hizmetçiliğini yapar ve bu alevlere göz kulak olurdu. Bir Vesta bakiresine tecavüz etmek Roma dinine karşı işlenmiş en ağır suçlardan biri olarak kabul edilirdi.

 1. admin dedi ki:

  Mitolojiyi seven biri olarak ben sadece ismini duymustum hestia nın hikayesi icin tesekkürler.

 2. AkilliAdam dedi ki:

  daha tedaylı yazmak istedim ama kaynak çok yetersiz

 3. nigar dedi ki:

  böyle mitolojik karakterler hakkına net bilgi bulmak gercekde cok zor

 4. fevzi dedi ki:

  bu tanrıyı ilk defa duydum hadi anne baba tamamda bu karakter ilk defa mitolojik olarak karsıma cıktı

 5. tuana dedi ki:

  güzel bir tanrıya benziyor

 6. Asdasa dedi ki:

  Yunanlilar ne cok tanri uretmis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.