FMF Akdeniz Ateşi icin hangi doktora gidilir?

  • Akdeniz ateşine hangi doktor bakar?
  • Akdeniz Ateşi icin hangi doktora gidmeliyiz?
  • Akdeniz ateşi hangi bölüme girer ögrenin !!

Romatoloji bölümü ve Klinik İmmunoloji bölümleri giderek Akdeniz ateşi hastalıgını takip ve tedavi olabilirsiniz.

Akdeniz ateşi nedir?

(İngilizce kısaltması: FMF) nasıl bir hastalıktır?

Cevap: Anadolu akdeniz ateşi  ataklar şeklinde seyreden bir hastalıktır. Yani hastanın belli bir süre şikayetleri olur ve daha sonra bu şikayetleri kendiliğinden geriler.

Tekrarlayan ataklar en çok ateşle birlikte olan karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrıları şeklindedir.

Daha da az olarak testis ağrısı, baldır ağrısı, ayak veya bacak derisi üzerinde kızarıklıklar şeklinde de bulgular verebilir. Genetik geçişli bir hastalıktır.

Akdeniz ateşi nedenleri nelerdir?

Akdeniz kökenli toplumlarda daha sık görülür. En sık Yahudiler, Türkler, Ermeniler ve Araplarda görülür. Kuzey Afrika’da yaşayan Sefardik Yahudiler hastalığın en şiddetli seyrettiği topluluktur. Ülkemizde her bölgede görülmekle birlikte, hastalık sıklığı Orta Anadolu’da daha fazladır.

akdeniz ateşi arızalı olan genetik yapı normal işlev gördüğünde, vücudumuzdaki iltihabi olayları baskılayıcı bir rol üstlenir. Oysa AAA’de bu gen normal işlev göremediğinden karın organlarını, akciğeri, testisleri saran zarda, eklemlerde, deride sınırlı bölgelerde zaman zaman iltihaplanmalar olmaktadır.  Bu durum etkilenen bölgede ağrı ve genel vücut ateşi ile kendini göstermektedir.

Akdeniz Hastalıgının tedavisi uzundur, birkisel gıdalardan takviye alsanız bile muhakka uzman bir doktorların dedigine harfiyen uymanız, ve uzun soluklu olarak bu doktorlar iletişim halinede kalmanız hasta icin önemlidir,

 

One Response to Ailevi Akdeniz Ateşi FMF icin hangi doktora gidilir?

  • Romatoloji bölümü ve Klinik İmmunoloji bölümleri giderek Akdeniz ateşi hastalıgını takip ve tedavi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.